Izmenjava s špansko šolo I. E. S. Profesor Tomas Hormigo

Izmenjava Španija

Avtor objave: Irena Smole, Datum objave: 11. 3. 2024, Datum poteka: 11. 6. 2024

Od 4. do 9. marca smo gostili 10 šestnajstletnih dijakinj in dijakov z dvema profesorjema iz srednje šole iz Estepone (Andaluzija). Gostili so jih dijakinje in dijak 1. in 2. letnika.

K sodelovanju so nas povabili zaradi naših dolgoletnih izkušenj na področju evropskih projektov v okviru Erasmus+, oni pa so na tem področju začetniki. Jezik izmenjave je bila angleščina, tematski naslov pa ‘Global citizens’.

V času obiska so spoznali šolo in način dela, naše mesto (voden ogled starega dela mesta, pohod na Piramido ter obisk Pokrajinskega muzeja) in del osrednje (ekskurzija v Postojnsko jamo ter Ljubljano) ter severovzhodne Slovenije (Ptuj, grad in kurentova hiša). Oni so nam predstavili njihov šolski sistem, šolo, mesto Estepona ter regijo.

V delavnicah smo se v šoli lotevali tem, kot so kaj pomeni in katere značilnosti označujejo globalne državljane, računali naš (približen) ogljični in okoljski odtis, spoznavali cilje trajnostnega razvoja, se pogovarjali o (ne)enakosti spolov, vse to pa imeli priložnost izraziti tudi likovno. V Centru eksperimentov so urili ročne spretnosti ter preizkusili vrsto eksperimentov ter se ob tem tudi učili. Razvijali so tudi t.i. mehke veščine, kot so sodelovanje, preseganje razlik, razvijanje medkulturnih in jezikovnih veščin.

V prostem času smo se v številnih neformalnih pogovorih dodobra spoznali tudi osebno. Nova izkušnja za španske dijake je bila tudi spoznavanje našega načina življenja doma in sicer. Profesorja in dijaki so opazili bistveno razliko v opremeljenosti in urejenosti med šolama, mi pa usposobljenost naših dijakov na področju angleščine. Stkali smo prijateljske vezi in se veselimo našega obiska pri njih od 5. do 11. maja.

Album fotografij