TV vsakomur daje podobo, radio pa rodi milijon podob v milijonih možganov.

--- Peggy Noonan

Šolski radio RadioPrvaKi

Radio PrvaKi je v decembru 2022 ustanovljen dijaški radijski studio na Prvi gimnaziji v Mariboru. Ustanovili smo ga ob prijazni podpori Radia Maribor ter ravnatelja in delavcev šole.

Skupina dijakov se je oblikovala na podlagi izbirnih vsebin ali glede na interes, cilj pa je, da se vključujejo tudi dijaki drugih šol.

Namen in sodelovanje v radio ekipi

Namen radia je učenje o zakonitostih radijske in medijske kulture, spoznavanje osnov novinarstva, širjenje kritične misli in humanizma, aktivno državljanstvo ter vključevanje mladih v družbeno življenje Maribora in širše.

Radijsko delo vključuje učenje osnov radijskega intervjuja, samostojno izdelavo reportaže (v trajanju od 5 do 15 minut), vodenje okrogle mize na radiu in izdelavo radijske igre.

Radijski izdelki, ki jih pod mentorstvom izdelajo izključno dijaki sami, pokrivajo različna področja: glasbene izdelke, kulturne dogodke, aktualna družbena in okoljska vprašanja ter sodelovanje pri projektih.

Heroji radia

Novinarke in novinarji: Zala, Ela, Katja, Tibor, Marko, Tinkari, Sara, Maruša, Lili, Taja, Mia, Katarina, Gašper ter mentor Matej. Tudi letos z nami Luka mixmaster.

V letu 2022/23
Novinarke in novinarji Lara, Matija, Jure, Petja, Stella, Ela, Ajda, Zala, Martin in Anina, tehnika Gaja in Luka ter mentor Matej.

Projekti

• V letu 2023/24 se povezujemo s Škofijsko gimnazijo v Mariboru in Srednjo ekonomsko šolo in gimnazijo v Mariboru. Vključujemo se v izobraževalni program na Radiu Maribor. Povezujemo se z Radiem Agora iz Gornje Radgone. V okviru predmeta Aktivno državljanstvo smo obiskali RTV Slovenija.
  • V letu 2022/23 je bil Radio PrvaKi vključen v projekta EPAS in Mladi novinarji o zeleni koheziji (Pina natečaj)
Logotip za šolski radio RadioPrvaKi