PRVA GIMNAZIJA MARIBOR se zavezuje omogočati dostopnost spletne strani prva-gimnazija.si v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (Uradni list RS, št. 30/18), zadnji dostop 20. 01. 2020.

Izjava o dostopnosti

PRVA GIMNAZIJA MARIBOR se zavezuje, da bo omogočala dostopnost spletne strani prva-gimnazija.si v skladu z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.

Z rednimi posodobitvami in prilagoditvami spletišča želimo zagotoviti skladnost z vsemi točkami oziroma smernicami WCAG 2.0 (ang. Web Content Accessibility Guidelines WCAG 2.0, zadnji dostop 20. 01. 2020). Trudimo se biti skladni najmanj z ravnjo AA.

Delovanje in izgled spletnih strani je preverjeno v vseh popularnejših starejših in novejših brskalnikih ter na različnih napravah in operacijskih sistemih.

Smernice vsebujejo razlago, kako zagotoviti, da so spletne vsebine dostopne osebam z omejitvami in uporabniško prijazne za vse.

Stopnja skladnosti

Spletišče prva-gimnazija.si je delno skladno z Zakonom o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (Uradni list RS, št. 30/18), zadnji dostop 20. 01. 2020 zaradi spodaj navedenih izjem.

Objavljene vsebine, ki ne izpolnjujejo vseh zakonskih zahtev glede dostopnosti, so na primer skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa, različne kompleksne statistične tabele s podatki, nebesedilno gradivo (slikovno, zvočno, video) znotraj besedil oziroma posameznih spletnih strani.

V prihodnje bomo tudi te vsebine poskušali v čim večji meri prilagajati tudi ranljivim skupinam uporabnikov in jim zagotavljati pozitivno uporabniško izkušnjo.

Priprava izjave o dostopnosti

Ta izjava je bila pripravljena 16. 11. 2020. Uporabljena je bila metoda iz prve alineje točke (a) člena 3(1) Izvedbenega sklepa Komisije (EU) 2018/1523 – samo ocena organa javnega sektorja.

  • Izjava je bila nazadnje pregledana 13. aprila 2023.

Izpolnjevanje priporočil

Obstoječa spletna stran prva-gimnazija.si je bila vzpostavljena februarja 2019 z vzpostavljenimi temeljnimi izhodišči smernic WCAG 2.0.

Nabor storitev za dostopnost oziroma izpolnjena priporočila:

  • vsebine spletnih strani so pregledne, strukturirane in s smiselnim zaporedjem poglavij in besedil,
  • omogočenih je več načinov dostopa do vsebin (preko menija kazala spletnih strani),
  • za lažje iskanje želenih tem je omogočen tudi iskalnik,
  • prikazan je položaj, na katerem se uporabnik trenutno nahaja,
  • spletna stran uporablja oblikovanje, ki se prilagaja velikosti uporabnikovega zaslona brez izgube vsebine,
  • vse podstrani imajo ustrezne opisne URL naslove, tako da lahko tudi po teh naslovih uporabnik vedno ve, na kateri podstrani se nahaja,
  • iz besedil na povezavah je razvidno, kaj je vsebina, ki je dostopna preko teh povezav,
  • spletne strani imajo jasna navodila za vnos podatkov,
  • zagotovljen je ustrezen kontrast vseh besedil (vsaj 4,5 : 1),
  • v primeru napačnega vnosa v obrazec, dobi uporabnik natančno razlago napake,
  • elementi na spletni strani so dostopni s tipkovnico, na spletnih straneh ni pasti za tipkovnico, razvidno je, kje se nahaja kazalec,
  • na spletnih straneh ni utripajočih vsebin,
  • uporabniki lahko do spletne strani dostopajo z vsemi brskalniki in preko mobilnih telefonov.

Vtičnik za izboljšanje dostopnosti spletne strani

V letih 2022/2023 smo vključili vtičnik OMOGORU, ki ponuja funkcionalnosti, namenjene osebam s posebnimi potrebami oziroma tudi vsem drugim obiskovalcem, ki si želijo spletišče prilagoditi njihovim potrebam. V privzetih nastavitvah se gumb za nastavitev prikaza spletišča pojavi desno spodaj.

Spremenijo lahko pisavo, povečajo črke, spremenijo kontrast barv na spletišču, ustavijo premike ter s podčrtovanjem naredijo hiperpovezave bolj vidne.

Nedostopna vsebina

Nekatere objavljene vsebine ne izpolnjujejo vseh zahtev glede dostopnosti kot jih določa Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij.

Uporaba spletne strani še ni v celoti prilagojena za uporabo slepim in slabovidnim, gluhim, ljudem z disleksijo in uporabnikom z motnjami razumevanja, saj je bilo na podlagi začetne ocene o tem, v kolikšnem obsegu izpolnjevanje teh zahtev pomeni nesorazmerno breme za zavod ocenjeno, da to predstavlja nesorazmerno breme.

Elementi ali vsebina, ki ni dostopna zaradi nesorazmernega bremena:

  • priloge, ki so namenjene ožji ciljni skupini,
  • skenirani dokumenti v PDF obliki zapisa,
  • različne kompleksne tabele s podatki,
  • trenutno še na vseh mestih ni omogočeno opremljanje slik z nadomestnim besedilom,
  • dekorativni elementi zgolj vizualno dopolnjujejo tekstovne vsebine, zato je do vseh vsebin možno dostopati tudi brez uporabe fotografij ali njihovih alternativnih besedil.

Virtualni sprehod

Virtualni sprehod ni v celoti prilagojen za uporabo slepim in slabovidnim, gluhim, ljudem z disleksijo in uporabnikom z motnjami razumevanja, saj je bilo ocenjeno, da izpolnjevanje teh zahtev pomeni nesorazmerno breme za zavod in težko izvedljive prilagoditve videoposnetka.

Težave z dostopnostjo

Zaradi zelo pogostih posodobitev vsebin lahko obiskovalci pri brskanju po spletišču kljub prizadevanjem, da bi bile vse spletne strani čim bolj dostopne in uporabnikom prijazne, občasno naletijo na težave z dostopnostjo.

V primeru, da vam določene vsebine trenutno niso dostopne, prosimo, da pišete na naslov matej.kac@prva-gimnazija.org.

Povratne in kontaktne informacije

Obvestila o primerih neskladnosti, zahtevah po informacijah ter vsebini, ki ne spada na področje uporabe Direktive, sprejemamo po navadni ali elektronski pošti:

elektronski naslov matej.kac@prva-gimnazija.org.

Na obvestilo ali prošnjo bomo odgovorili v roku 8 dni od prejema obvestila oziroma prošnje. Če glede na zahtevano vsebino v tem roku ne bomo mogli podati ustreznega odgovora, vam bo sporočeno, kdaj bo odgovor podan in razlogi za zakasnitev odgovora.

Nadzor nad izvajanjem določb 5. do 8. člena Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij opravljajo inšpektorji za informacijsko družbo.

Izvršilni postopek

V primeru, da ugotovite odstopanja ali neskladnost z določil Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij, lahko podate prijavo inšpektorjem za informacijsko družbo po navadni ali elektronski pošti na naslov: