25. marec – dan evropskih avtorjev

Dan evropskih avtorjev

Avtor objave: Metka Kostanjevec, Datum objave: 25. 3. 2024, Datum poteka: 25. 6. 2024

Na Prvi gimnaziji Maribor smo se na pobudo Ministrstva za kulturo, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, Javna agencija za knjigo Republike Slovenije in Andragoškega centra Slovenije tudi letos pridružili praznovanju dneva evropskih avtorjev.

Dan evropskih avtorjev je pobuda, s katero želimo mlajše generacije dodatno spodbuditi k branju knjig ter jim pomagati odkriti raznolikost evropske literature. Namen praznovanja je ozaveščati otroke in mlade, kako pomembne so knjige in kako lahko branje kakovostne literature prispeva k njihovemu celostnemu razvoju. Mladim želimo omogočiti, da aktivno sodelujejo v dejavnostih, kot so srečanja z avtorji, razprave o knjigah in zgodbah, spoznavanje procesa založništva, prevajanje in še veliko več.

Ob prazniku smo k nam povabili priznano, izjemno slovensko avtorico, someščanko in našo nekdanjo dijakinjo – JANJO VIDMAR.

V pogovoru s profesorjem Bojanom Sedmakom sta spretno pletla besedne niti skozi bogato pisateljičino literarno dediščino. Opus Janje Vidmar je zares bogat in vreden pozornosti bralcev vseh generacij. Zelo odkrito je avtorica spregovorila tudi o tem, kako sama vidi problem nezainteresiranosti mladih za branje. Zamislili smo se ob njenih besedah, kako zelo pravzaprav odrasli s svojimi silnimi bolj ali manj posrečenimi prizadevanji za dvig bralne kulture med otroki in mladostniki počnemo ravno tisto, kar te genaracije odvrača od knjig.

Na srečo Janja Vidmar pogumno stopa po svoji začrtani in utrjeni literarni poti in skozi knjige mladim ter odraslim odstira celo paleto resničnih bolj ali manj veselih življenjskih resnic. Da bi bilo še dolgo tako!

Album fotografij