nazaj na seznam

(FOTO) Gledališka šola osvojila prvo nagrado na študentskem festivalu v Kanadi

V soboto 13.4.2019 se je ansambel Maus Gledališke šole Prve gimnazije Maribor odp class="lead"ravili na mednarodni študentski festival Fete Internationales du Theatre v kanadski Valleyfield. Sprva bi morali leteti v nedeljo, a so nam zaradi spremembe letališč v Istanbulu, kjer je bilo naše prestopno mesto za let naprej, prestavili let. Tako smo pridobili dan v Istanbulu, kjer smo si pod vodstvom ravnatelja ogledali pomembne znamenitosti, od Modre mošeje, do Hagije Sofije, cisterne, ki je v antičnih časih napajala Konstantinopel, slikali smo se z Ataturkom in obiskali Azijski del Turčije. V Kanado smo prispeli v nedeljo zvečer, kjer so del skupine namestili pri kanadskih družinah, del pa v, za to pokrajino, tipičnih lesenih hiškah.

Preberi več

Festival se je začel s Quebeck študenstsko produkcijo, mi pa smo ob ogledih predstav pripravljali koprodukcijsko predstavo Niobe z ameriškim Core Thetatre gledališkim ansamblom in tako prosti čas namenili trdemu gledališkemu delu. V sredo smo si izprosili prost dan in si ogledali Montreal. V 70 km oddaljeno velemesto smo se odpeljali z lokalnim avtobusom.

Ravnatelj nas je najprej popeljal v olimpijsko naselje, ki je gostilo letne olimpijske igre leta 1976. Na spominski plošči smo poiskali jugoslovanske udeležence iger in se z zobato železnico povzpeli na vrh najvišjega poševnega stolpa na svetu, od koder se nam je odprl čudovit pogled na Montreal obkrožen z Reko svetega Lovrenca. Od tam smo se z metrojem popeljali do središča mesta in si ogledali baziliko Mary, Queen of the World Cathedral in baziliko Notre Dame, staro mestno hišo ter se sprehodili preko Marsovih poljan vse do velike reke. Zvečer smo že bili nazaj v gledališču, kjer smo si ogledali predstavo domače skupine. Četrtek je bil dan našega nastopa. Začeli smo zgodaj. Prilagajanje na nov oder, vaje, tehnična postavitev, tehnična vaja, malo počitka, zaključne priprave in nastop. Občinstvo nas je nagradilo z dolgo stoječo ovacijo. Mislim, da smo jih prepričali in očarali. Zvečer je bila za nas kratka zabava, saj nas je naslednji dan čakal premiera Niobe skupaj z Američani. Tukaj občinstvo ni bilo tako radodarno z aplavzom in ocenami. Ogledali smo si še Alžirsko, Belgijsko in Francosko predstavo.

Zadnji dan najboljšega študentskega festivala v Quebecu, je potekala svečan zaključek. Naš Maus je prejel nagrado za najboljšo prestavo na festivalu. Zelo smo bili veseli in je potrditev našega zavzetega dela. V nedeljo smo imeli let malo pred polnočjo, zato smo si lahko privoščili še kratek potep po Montrealu, tokrat bolj sproščen. Uživali smo v Montrealskih trgih, ob poslušanju uličnih jazz glasbenikov, popili čaj v ličnih kavarnah in vpijali utrip velemesta. Vrnili smo se povezani bolj kot kdaj koli.

Kaja Bastič