Učenje brez razmišljanja je neplodno; razmišljanje brez učenja je nevarno.

--- Konfucij

Izobraževalni programi na Pr(a)vi

... več kot 170-letna izobraževalna tradicija

Več kot 170-letna izobraževalna tradicija, obogatena z novimi učno-vzgojnimi metodami in tehnologijo zagotavlja, da se okoli 200 maturantov vsako leto vpiše na različne univerze, od obeh slovenskih do graške in Sorbone.

Šolski izvedbeni predmetnik je sestavljen tako, da omogoča tudi v državnem merilu eno najpestrejših izbir maturitetnih predmetov.

Ob treh obveznih maturitetnih predmetih obstaja še možnost izbire med naslednjimi: angleščina, nemščina, francoščina, italijanščina, španščina, biologija, fizika, kemija, zgodovina, geografija, filozofija, sociologija, psihologija, umetnostna zgodovina in informatika.

Klasična gimnazija

Od programa splošne gimnazije se razlikuje po nekoliko višji stopnji zahtevnosti, k čemur pripomore latinščina, kot obvezen predmet in stara grščina, kot izbirni predmet.

Vpisni pogoji

Latinščina se poučuje na dveh ravneh, začetni in nadaljevalni. V nadaljevalno učenje latinščine se vključijo tisti učenci, ki so uspešno končali program učenja latinščine v osnovni šoli oziroma so si na drug način pridobili ustrezno predznanje. Ustreznost predznanja pred uvrstitvijo dijaka v nadaljevalno učenje latinščine ugotavlja šola, ki izvaja izobraževalni program klasične gimnazije.

Splošna gimnazija

Za gimnazijo je značilen globalen, celosten pristop v izobraževanju, ki temelji na kompleksnosti sveta, soodvisnosti in sintezi vednosti iz različnih področij ter razvijanju disciplinarnosti kot pogoja za interdisciplinarno in transdisciplinarno razumevanje sveta. V gimnaziji si dijaki prisvojijo osnove znanstvenih vzorcev na različnih področjih.

E-ODDELEK

Je namenjen vsem dijakom, ki bodo predvidoma dalj časa in večkrat odsotni od pouka.

Vpis v E-ODDELEK

Za prijavo v ta oddelek učenci že v »Prijavo za vpis v začetni letnik srednje šole« v rubriko »izobraževalni program« vpišejo gimnazija: e-oddelek.

Maturitetni tečaj

Namenjen je vsem, ki bi želeli študirati v univerzitetnih študijskih programih, a nimajo opravljene splošne mature. Uspešno opravljen maturitetni tečaj omogoča pristop k splošni maturi.

Pogoji za vpis

V maturitetni tečaj se lahko se lahko vpišejo kandidati, ki so:

• končali tri ali štiri letne srednje šole in imajo opravljen zaključni izpit ali poklicno maturo, ali
  • končali tretji letnik gimnazije, če so prekinili izobraževanje za najmanj eno leto, ali
  • opravili preizkus znanja na ravni 3. letnika gimnazije

Obiskovanje pouka

Prisotnost pri pouku je obvezna. Upoštevajo se določila Pravilnika o šolskem redu v srednjih šolah.

Odsotnost od pouka je lahko opravičena le z zdravniškim opravičilom.