Dan, ko praznujemo jezikovno raznolikost v Evropi in spodbujamo učenje jezikov.

--- Evropski dan jezikov (EDJ)

nazaj na seznam vseh aktualnih projektov

Evropski dan jezikov - EDJ

Že od leta 2001 26. septembra obeležujemo evropski dan jezikov, to je dan, ko praznujemo jezikovno raznolikost in spodbujamo učenje jezikov.

Na Prvi gimnaziji že tradicionalno vsako leto sodelujemo z različnimi aktivnostmi. V letu 2022 so dijaki pisali zgodbe ter pesmi ob inspiraciji umetniškega dela. Z veseljem sporočamo, da smo za opravljeno aktivnost prejeli priznanje za odličen prispevek. Prireditev ob podelitvi je potekala 20. septembra 2023. V letošnjem šolskem letu bo pod naslovom Reci DA jezikom, reci Da branju! Potekalo več dejavnosti, v katerih bodo dijaki prebirali odlomke iz svojih najljubših knjig, poiskali bodo prevode teh knjig v jezikih, ki se jih učijo in preizkušali, kako najljubši odlomki zvenijo v tujem jeziku.

Kaj je evropski dan jezikov (EDJ)?

Dan, ko praznujemo jezikovno raznolikost v Evropi in spodbujamo učenje jezikov. Na pobudo Sveta Evrope v Strasbourgu od 2001 dalje vsako leto praznujemo 26. septembra evropski dan jezikov.

Zakaj praznujemo evropski dan jezikov?

• da seznanimo javnost z nujnostjo učenja jezikov, s čimer podpiramo večjezičnost in medkulturno razumevanje
  • da opozorimo na raznoliko jezikovno in kulturno pestrost Evrope
  • da spodbudimo vseživljenjsko učenje jezikov v šoli in izven nje

Zunanje povezave