nazaj na seznam

(FOTO) Poletna jezikovna šola v Grčiji 2019

Jezikovni tečaj, ki je namenjen dijakom sp class="lead"lošne in klasične gimnazije, vsako leto organizira Društvo za Antične in Humanistične Študije.

Preberi več

Dijaki Prve Gimnazije Maribor so se poletne šole, v spremstvu prof.Debenaka, udeležili že 2. leto zapored. Letošnji tečaj se je, tako kot lanski, osredotočil na polotokPeloponez, do katerega smo se odpravili z ladjo od Ancone do Patrasa ob 5h zjutraj v soboto, 22.6.

Bivali smo v obmorskem Junior Hotelu v Iriji, kjer je tudi potekal osrednji del naše šole - jezikovnipouk (lahko smo se učili staro grščino, novo grščino ali latinščino) ter ustvarjalne delavnice, npr.glasbena, filozofska, gledališka, zgodovinska, arhitekturna, jezikoslovna, slikarska itn. Ob koncupočitnic so vsi dijaki predstavili svoje delavnice in vsak dijak je predstavil svoje delo ostalimudeležencem.

Od Irije smo se večkrat podali tudi na zanimive ekskurzije; ogledali smo si ostanke antičnih Miken intako zares prišli v stik s duhom bronaste dobe grške kulture, saj smo tam videli kiklopske zidove,ruševine jaškastih grobnic ter megaron, spustili smo se v antično cisterno, ogledali smo si znamenitavrata, nazadnje pa še arheološki muzej. Na poti nazaj smo pa se tudi ustavili pri Atrejevi zakladnici.

Dvakrat smo obiskali mesto Nafplio, prvo prestolnico moderne grške države, kjer smo imeli velikoprostega časa.

En dan smo si vzeli tudi za gorsko Arkadijo, kjer pa smo po spletu okoliščin pristali v Zevsovemhipodromu namesto pri Apolonovem svetišču, vendar se nam je sreča nasmehnila in smo dobiliedinstveno priložnost interakcije s skupino ameriških arheologov med izkopavanjem Zevsovegatemplja na »mont Lykaionu«.

Poletna šola se je zaključila s ogledom predstave Oresteja v Edipavru, antičnem gledališču, pri čemersmo lahko v živo okusili Ajshilovo znamenito dramatiko.

Pripravila: Neli Šijanec, dijakinja 1. b