12. 8. 2020

Elizabeta/Liza Hirsch, poročena Houlton

Avtor objave: Boris Hajdinjak / Dijakinja do leta: 1938

23. decembra 2005 se je po 64 letih končalo delovanje slovenskega programa BBC. Napovedovalka zadnje slovenske oddaje na BBC Liza Houlton, rojena Hirsch, je bila dijakinja mariborske realne gimnazije, predhodnice današnje Prve gimnazije Maribor, v letih 1933–1938. Vzrok za povabilo takrat 86-letne Houltonove je bil jasen: bila je napovedovalka tudi prve slovenske oddaje na BBC, ki je šla v eter 22. aprila 1941, torej samo pet dni po kapitulaciji jugoslovanske vojske.

Prva in zadnja slovenska napovedovalka BBC se ni rodila ne kot Slovenka in tudi ne v Mariboru, pač pa kot Judinja v Fürthu v Nemčiji. V Maribor se je preselila kmalu po nacističnem prevzemu oblasti skupaj z družino: očetom Gustavom, ki je bil z družabnikoma Emo in Antonom Desnica, sicer sorodnikoma generala Rudolfa Maistra, solastnik mariborske tovarne čokolad »Mirim«, materjo Karolo, roj. Uffenheimer, mlajšo sestro Margareto, ki je bila v letih 1936–1937 prav tako dijakinja mariborske realne gimnazije, in babico Betino Uffenheimer, roj. Löwi. Stanovali so v Tomšičevem drevoredu 8.

Liza je začela šolanje na mariborski realki septembra 1933 z obiskovanjem 4. razreda takratne nižje gimnazije. Zaradi učenja slovenskega jezika v 1. polletju ni imela ocen, v 2. polletju pa že. Uspešno je opravila vse predmete razen slovenščine, pri kateri je imela popravni izpit. Spomniti velja, da so v tem času dijaki imeli popravni izpit pri predmetu, kjer so imeli oceno zadostno, saj so v primeru nezadostne ocene razred ponavljali. A bodoča prva napovedovalka slovenske oddaje na BBC je uspešno opravila popravni izpit iz slovenščine in nato še nižjo maturo. Šolanje je nadaljevala na višji gimnaziji in ga uspešno zaključila z veliko maturo leta 1938. Njen razrednik v 7. in 8. razredu je bil Stanko Bunc, po II. svetovni vojni pomembni slovenist (glej: https://www.slovenska-biografija.si/oseba/sbi1003560/). S sošolko Zoro Janžekovič, po II. svetovni vojni svetovno znano mariborsko kirurginjo (glej: http://www.štajerci.si/osebe/jan%C5%BEekovi%C4%8D-zora/4/), je ohranila stike do njene smrti.

V jeseni leta 1938 je Lizina družina zapustila Maribor, saj so dobili dovoljenje za priselitev v Veliko Britanijo. To je Lizino družino rešilo pred preganjanjem in zelo verjetno smrtjo v času holokavsta. Večina mariborskih Judov se temu zlu ni uspela izogniti. Lahko si predstavljamo, da aprila 1941, ko je zaradi Hitlerjevega napada na Jugoslavijo prišlo do odločitve o slovenski oddaji na BBC, v Londonu ni bilo prav veliko ljudi z znanjem slovenščine. Tako je nekdanja dijakinja mariborske realke Liza Hirsch dobila službo, s katero je ljudem v okupirani Sloveniji prinašala resnico in prispevala k porazu nacizma. V slovenskem uredništvu BBC-ja je Liza delala do leta 1952. Do konca svojega dolgega življenja pa ni pozabila slovenščine (glej: http://www.bbc.co.uk/slovene/news/story/2006/01/060117_final_broadcast.shtml, tudi tonski zapis 1:15–2:25 in 6:20–6:50).

Elizabeta/Liza Hirsch, por. Houlton (1919, Fürth–2016, Porthcawl): v slovenskem uredništvu BBC-ja leta 1947 (fotografija: Margarete Stern).

Žal z Lizo Houlton kljub večkratnim poskusom nisem uspel vzpostaviti stika pred njeno smrtjo leta 2016. Vendar je nekdanji dijak Prve gimnazije Maribor Maric Kristan, ki je zaključil šolanje leta 2016, med svojim bivanjem v Londonu vzpostavil stik z Lizino mlajšo sestro Margareto Stern, tudi nekdanjo dijakinjo mariborske realne gimnazije. Obema hvala za posredovane podatke in gradivo.